TRUVA TAKILARINA TURİST İLGİSİ
Truva filminde, başrol oyuncusu Brad Pitt ile film ekibinin kullandığı 450 parçalık takıyı yapan İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyündeki Sedat Kantaroğlu’nun iş yeri, yabancı turistlerden ilgi görüyor.
İZMİR - Efes’te Artemis’in takılarını yapan Demetrius’dan ismini alan iş yerine gelen turistler, filmde kullanılan takılardan talep ediyor. Sedat Kantaroğlu, dedesinden öğrendiği takı tasarım işini 30 yıldır sürdürdüğünü, bu sanatı çocuklarına da öğrettiğini ifade etti.
Atölyesinde birçok dönemin takılarını tasarlayarak imal ettiğini ve sattığını belirten Kantaroğlu, 2001 yılında Efes Müzesi’ndeki etnik takılar sergisiyle hayatının bir anda değiştiğini kaydetti.
Sergiyi gezen Gina isimli kadının takılarını beğenerek 8 parça aldığını dile getiren Kantaroğlu, şu bilgileri verdi:
“Gina daha sonra gelerek 450 parçalık gümüş küpe, bilezik, bileklik ve kolyeden oluşan takı yaptırdı. Takıları Büyük İskender filmi için aldığını söyledi. Ancak sonradan bu takıların Truva filminde kullanıldığını öğrendik. Brad Pitt’in 2003 yılında imzalı fotoğrafını gönderdi. Takıların kullanımıyla ilgili bizi filmin çekildiği Malta’ya davet ettiler ve 4-5 gün orada kaldık. O zaman Brad Pitt’e Türkmen kolyesi hediye ettim. Bu filmde takılarımızın kullanılmasından büyük mutluluk duydum. Birkaç tane de olsa bazı takılarımızın daha sonra Büyük İskender ve Gladyatör filmlerinde kullanıldığını gördüm. Ayrıca Aragon filminde kullanılan deri bileziğin tasarımını da burada gerçekleştirdim.”

“İSMİ ŞİRİNCELİ DEMETRİUS KALDI”
Takı tasarımlarına, antik çağların esin kaynağı olduğunu ve sürekli bunları düşündüğünü belirten Kantaroğlu, çeşitli hayvan dişlerini de tasarımlarında kullandığını dile getirdi.
Brad Pitt’in imzalı fotoğrafı ile Londra’daki film stüdyolarına takılar için kesilen faturayı çerçeveleterek iş yerine asan Kantaroğlu, şöyle dedi:
“Demetrius, Efes’te Artemis’e gümüş ve altın takı yapan kişi. 30 yıldır takı yaptığım için bölgeye turist getiren rehberler bana Demetrius diye sesleniyor. İsmim Şirinceli Demetrius kaldı. İş yerimin ismini de böyle yaptık. Truva filmindeki takıları benim yaptığımı öğrenen turistler buraya gelerek o takılardan talep ediyor. Bu filmden sonra popüler olduk. İşlerimiz açıldı.”
hvastsb71.org